Oliver Speedway Series - LS 6.125" Forged I-Beam Connecting Rods - L6125STSW8
Skip to product information
Adding this item to your cart qualifies you for free shipping!
Oliver
Forged 4340 AQ Chrome Moly alloy, parabolic beam design, 2X heat-treated, 7/16" cap screw bolts.
Product Line
Speedway Series
Beam Style
I Beam
Stroker Clearanced
Yes
Rod Length (in)
6.125 in
Bushed / Press Fit Wrist Pin
Bushed
Small End Bore Diameter (in)
0.927 in
Small End Width (in)
1.000 in
Rod Journal Diameter (in)
2.100 in
Large End Bore Diameter (in)
2.225 in
Large End Width (in)
0.940 in