NPR 6.0L LS  1.20 1.50 2.50 Nitride Piston Ring Set - SWG10031
Standard
Skip to product information
NPR
Size
Std Bore Size 101.6mm / 4.000"
Size / Over Size STD - 1.00mm / 0.040"
Top Ring Type Nitrided Steel
Top Ring Width 1.20mm x 3.50mm
2nd Ring Width 1.50mm x 4.20mm
Oil Ring Width 2.50mm x 2.55mm